fbpx

Kuidas projekteerija saab AI abil iga päev 3 tundi kokku hoida?

dets. 7, 2023 | Uudised

 

Tehisintellekti kasutuselevõtt on projekteerijatele ja arhitektidele hindamatu lahendus igapäevaste tööprotsesside lihtsustamisel. AI lisamine tööriistakasti ei säästa mitte ainult aega, vaid võimaldab viia ka loomingulised protsessid täiesti uuele tasemele. Alates korduvate protsesside automatiseerimisest kuni innovaatiliste teadmiste avamiseni tähistab AI integreerimine murrangulist nihet tootlikuma ja tulevikku vaatava lähenemise suunas kiirelt muutuvas maailmas.

Projekteerimis- ja arhitektuuribüroos Sirkel & Mall on meeskonna koolitamine au sees ning ettevõte korraldab oma töötajatele ja valdkonna spetsialistidele regulaarselt seminare erinevatel teemadel. Novembris kutsuti tehisintellekti kasutamisest projekteerimisfirma igapäevatöös kõnelema BIM ja AIM koordinaator Dmitri Garbuzenko.

Automatiseeri rutiinsed tegevused Microsoft Power Automate’iga

Garbuzenko säästab iga päev umbes kolm tundi, kasutades AI-d rutiinsete igapäevaste ülesannete täitmiseks. Ta ärkab hommikul, avab arvuti, vajutab Microsoft Power Automate programmis nuppu Play ning läheb ise kohvi tegema. 15 minuti pärast arvuti ette istudes on kõik töö alustamiseks vajalik valmis – arvuti on ise avanud programmid, uuendanud töölauad.

Microsoft Power Automate on võimas automatiseerimistööriist, mis võimaldab igapäevatoiminguid sujuvamaks muuta ja automatiseerida erinevates Microsofti ja kolmandate osapoolte rakendustes. Power Automate’iga saavad kasutajad luua automatiseeritud töövooge, ilma et selleks oleks vaja programmeerimisoskust. See võimaldab integreerida erinevaid rakendusi ja teenuseid ning seeläbi automatiseerida korduvaid protsesse, nagu andmete sisestamine, failide sünkroonimine, meiliteavitused ja palju muud.

„Kui te kasutate Windows 11, on Power Automate’i tarkvara teil arvutis juba olemas. Kujutame ette, et teil on iga päev sama rutiinne tööülesanne, näiteks avate mõne kausta, kopeerite mingi faili, vajutate teatud nuppe. Power Automate’iga saate oma arvutile näidata, mida te täpselt teete ning kõik selle Recorder funktsiooniga salvestada. Järgmisel hommikul vajutate Play nupule ja arvuti teeb samad tegevused teie asemel ise ära.“

Saada koosoleku protokoll automaatselt

Garbuzenko toob näiteks koosolekute protokollimise:

„Meie ettevõttes toimuvad koosolekud ja neid protokollitakse. Selleks, et koosolekul räägitut kolleegidega jagada, võtsin varem protokolli, panin selle One Note’i, avasin Teamsi, otsisin üles oma tiimi vestluse ja kirjutasin sinna kolleegidele, et protokoll on valmis ja palun vaadake üle. Nüüd lahendan selle Power Automate’is kahe sammuga: kui olen loonud One Note’is uue lehekülje, saavad kolleegid Teamsi vestlusgrupis selle kohta automaatsõnumi. Meie meeskonnas on väga paljud teavitused sedasi automatiseeritud.“

Projektijuht saab töid kiiremini kinnitada

„Kujutame ette, et teil on projekti kaust. Insener teeb oma osa ära ja paneb selle projekti kausta. Power Automate saadab selle kohta automaatselt Outlooki e-kirja projektijuhile. E-kirjas sisaldub vorm kahe valikuga: aktsepteeritud või mitte. Kui kõik on korras ja projektijuht aktsepteerib töö, läheb see info edasi. Kui projektijuht tööd ei aktsepteeri ning lisab oma kommentaarid, saab insener selle kohta e-kirja. Ta vaatab üle kommentaarid ja teeb teise iteratsiooni. Projektijuht ei pea enam meeles pidama, kellele ta on juba vastanud ja kellele mitte, vaid vaatab Outlookis oma tegemist ootavate tööde nimekirja ning aktsepteerib töö või saadab selle parandamiseks vajaliku tagasiside.“

Töövoogude loomisel on abiks ChatGPT uus Power Automate’i plugin. Kirjeldades ChatGPT-le oma soovitud protsessi, pakub tehisaru, millistest plokkidest antud töövoog koostada. Garbuzenko soovitab huvilistel liituda Discordi grupiga I Love Automation, kust saab head nõu ja uusi nippe.

ChatGPT Plus aitab dokumentidest kiiresti infot leida ja süstematiseerida

Veelgi mitmekülgsemaid võimalusi pakub nn generative AI ehk tehisintellekt, mis on võimeline generatiivseid mudeleid kasutades looma teksti, pilte, 3D mudeleid või muud kompleksset sisu. GenAI mudelid õpivad tundma oma sisendandmete mustreid ja struktuuri ning genereerivad seejärel uusi andmeid, millel on sarnased omadused. Heaks näiteks on kiiresti populaarsust koguv ChatGPT. Taolised edusammud on avanud uusi võimalusi GenAI kasutamiseks keeruliste probleemide lahendamiseks, kunsti loomiseks ja isegi teadusuuringutes abistamiseks.

Garbuzenko jagab häid nippe ka Microsofti otsingumootori Bing kasutajatele: „Kui te kasutate Microsoft Edge’i browserit, siis järgmine kord, kui avate mõne veebilehe, otsige ekraani ülemisest paremast nurgast nuppu nimega Copilot.“ Selle tasuta funktsiooni abiga saab näiteks teha kiiresti kokkuvõtte lehekülje sisust, valides ka teksti hääletooni (formaalne või vabam stiil) ja pikkuse. Näitena toob Garbuzenko olukorra, kus talle on saadetud PDF-formaadis standard, aga aega sellega tutvumiseks napib. Siis avab ta faili Edge’i veebilehitsejaga ning laseb Copilotil endale huvipakkuva teemaga haakuvad leheküljed failist välja otsida.

Projektijuht saab töid kiiremini kinnitada

Oma igapäevatöös kasutab Garbuzenko ka ChatGPT tasulist versiooni Plus, mis maksab 18 eurot kuus ning pakub häid võimalusi PDF-failidega töötamiseks, ideede genereerimiseks ja raportite eksportimiseks. Näiteks võib lasta tehisarul teha kokkuvõtte PDF-faili sisust või esitada küsitud andmed tabeli kujul ning selle Excelisse eksportida. Garbuzenko testis seda Sirkel & Malli projekti seletuskirjaga: laadis ChatGPT Plusi üles PDF-formaadis seletuskirja ning palus AI-l koostada tabeli, kus on toodud hoone suitsutsoonid, nende nimetused ja parameetrid. „Kui ma peaksin sarnase ülesande käsitsi täitma, võtaks see ehk 10-15 minutit aega. ChatGPT Plus koostas mulle tabeli ja eksportis selle soovitud kujul vähem kui minutiga,“ tõdeb Garbuzenko. 

AI abil saab kiirendada ka veebist info kätte saamist – selle asemel, et minna ettevõtte kodulehele projektijuhtide kontakte otsima, kirjuta see käsk ChatGPT vestlusaknasse ja loetud sekunditega on soovitud nimed, telefoninumbrid ja meiliaadressid mugavalt tabeli kujul käes. 

ChatGPT aitab ka õigekirja ja grammatikaga, olles suureks abiks näiteks projekteerijale, kellel on vaja kirjutada formaalne kiri koostööpartnerile teises riigis keeles, mis pole tema emakeel. tehisaru saab talle esitatud soovist aru isegi siis, kui see on kirjutatud läbisegi mitme erineva keele sõnavara kasutades – näiteks kui ingliskeelse teksti küsija ei tea mõnda sõna antud keeles ja kasutab eesti- või venekeelset vastet. Selliselt genereeritud tekst tasub muidugi enne ära saatmist siiski ka endal üle lugeda ning vajadusel korrigeerida.

Mida täpsemalt tehisarule ülesande sõnastad, seda parema vastuse saad

Milline on kõige efektiivsem viis tehisaruga suhtlemiseks? Garbuzenko ütleb, et ChatGPT-ga suheldes võib jääda mulje, et too on väga inimlik, kuid ometi ei kasuta ta inimlikku loogikat. „Seal on omad reeglid. Valdkond nimega prompt engineering kirjeldab sisuliselt reegleid, kuidas nende süsteemidega koostööd teha.“ Prompt engineering tähendab teksti struktureerimist selliselt, et generatiivse AI mudel suudab seda tõlgendada ja mõista. Alustuseks tuleks määrata enda kui küsija roll. „Näiteks kui tahad küsida midagi erialast ventilatsiooni kohta, ütle ChatGPT-le, et sa oled ventilatsioonisüsteemide projekteerija, kellel on 20 aastat kogemust.

 

GPT, mis on isiklik keeletoimetaja

Garbuzenko jagas ka muljeid ChatGPT loonud ettevõtte OpenAI arendajate hiljutiselt keynote’ilt: „Nüüd saab igaüks, kellel on litsents, oma isikliku GPT teha! Mina olen teinud mitu, nendest esimene on eesti keele toimetaja. Eesti keel ei ole minu emakeel ja grammatika ei ole minu tugev külg. Konfigureerisin sellise GPT – mina kirjutan sulle nii nagu mina oskan, sina teed mulle kaks väljundit. Esimene ei muuda minu kirjutamise stiili, aga näitab kätte grammatilised vead. Teine teeb sama teksti formaalsemaks ja professionaalsemaks.“ Garbuzenko sõnul aitab see abimees tal eesti keeles uusi sõnu õppida ja grammatikat paremaks lihvida. 

Standarditest pole vaja käsitsi infot otsida

Praktilise näitena toob mees veel teise enda poolt loodud GPT, millele ta andis sisendiks erinevad ettevõttesisesed juhendid ja dokumendid. Tehisaru ülesandeks sai nende selgeks õppimine ja iga kord kui Garbuzenkol tekib mõni küsimus näiteks standardites sisalduva kohta, saab ta sellele AI-lt kiire vastuse, selle asemel, et ise lõpututest PDF-failidest õiget kohta otsida.

Tal tekib justkui kogenud projekteerija, kes teab kõiki standardeid peast.

Kokkuvõtteks

Projekteerimis- ja arhitektuuribüroos Sirkel & Mall on tehisaru integreerimine tööprotsessidesse kuum teema, küsimusi ja mõtteid tekkis ohtralt ning paljud küsimused said kohapeal ka vastused. Garbuzenko nendib, et ei kujuta enam ette, kuidas ilma tehisaruta tööd teha. „Aga see on alles algus!“ Selge on see, et töökeskkonnas muudab tehisintellekt meie igapäevatoimingud märkimisväärselt lihtsamaks, olles hädavajalik liitlane produktiivsuse suurendamisel. Inimese ja tehisaru sünergia kujundab meie kõigi tulevikku, luues lõputuid võimalusi ja avades piiritu horisondi.

NÕUSOLEK KÜPSISTE KASUTAMISEKS   Veebileht www.sma.ee (edaspidi - Veebileht) kasutab küpsiseid eeskätt veebilehe kasutajamugavuse parandamiseks.  Nõustute küpsistega jätkates veebilehe külastamist või alternatiivselt vajutades nupule „Nõustun“. Küpsiste blokeerimine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi.   Mis on küpsis? Küpsis (cookie) on väike tekstifail, mis salvestatakse veebilehe külastamisel kasutaja arvutisse või muusse seadmesse. Küpsised ei saada informatsiooni kasutaja arvutist välja. Küpsiste all käsitleme kõiki eelnevalt defineeritud tekstifaile olenemata tehnoloogilisest piiritlusest.   Mis eesmärgil ja milliseid küpsiseid kasutatakse? Kogume püsi- ja seansiküpsiseid mis on vajalikud veebilehe toimimiseks, kasutajamugavuse parandamiseks ja asjakohaseks reklaamimiseks.   Kasutame järgmiste kolmandate osapoolte küpsiseid:   Meil puudub ligipääs ja kontroll kolmanda osapoolte küpsistele ning nende küpsiste kasutamine kuulub paigaldajate privaatsuspoliitika alla. Kolmandate osapoolte privaatsuspoliitika ja tingimustega saate tutvuda kolmanda osapoole veebilehtedel. Mis andmeid küpsistega kogutakse? Küpsiste kasutamisega seoses võidakse säilitada isikuandmeid mille kasutaja on ise veebilehe vormi täites kirjutanud. Nende hulka kuuluvad nimi, e-posti aadress, telefoni number, objekti aadress ja sõnumi sisu. Lisaks võidakse säilitada seadmeinfot, asukohateavet, ip-aadressi, keelevalikut  ja muid eelnevalt loetletud andmeid.   Kasutaja isikuandmeid ei säilitata kauem, kui seda nõuavad kogutud andmete eesmärgid. Kui isikuandmed muutuvad ebavajalikeks või kasutaja taotleb nende kustutamist, kustutatakse andmed 1 kuu jooksul.   Võime avaldada küpsiste kasutamisega seoses kogutud andmeid oma töötajatele, teenuse osutajatele ja eelnevalt nimetatud kolmandatele osapooltele, kui see on vajalik  eelnimetatud eesmärkidel. Samuti võime avaldada küpsiste kasutamisega seoses kogutud informatsiooni kui oleme kohustatud seda tegema seadusest tulenevalt või enda õiguste või huvide kaitsmisel (nt veebilehe väärkasutuse tuvastamiseks).   Kui kaua on küpsis arvutisse talletatud? Küpsiste talletamise aeg on iga küpsise puhul erinev. Igakordne veebilehe külastamine uuendab küpsiseid, mistõttu pikeneb ka nende talletamise periood. Seansiküpsised salvestuvad ajutiselt veebilehe külastamise ajaks. Püsiküpsised salvestuvad kasutaja arvutisse pärast veebilehe sulgemist. Püsiküpsistel on erinev aegumisperiood ning mõned neist jäävad kasutaja seadmesse päevadeks, kuudeks või aastateks, kuid soovi korral saab seadmest ise kustutada.   Kuidas küpsiste kasutamist piirata ja neid kustutada? Kasutaja saab kustutada seadmesse salvestatud küpsised ja ennetavalt vältida küpsiste salvestamist seadmesse. Selleks tuleb kasutajal muuta veebilehe privaatsusseadeid. Seadeid küpsiste keelamiseks tuleb muuta igas seadmes eraldi. Kõikide küpsiste blokeerimine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi. Täpsemalt juhised leiab veebilehitseja kasutusjuhendist: Internet Explorer: http://support.microsoft.com/kb/278835 Crome: https://support.google.com/chrome/answer/95647?hl=en Firefox: http://support.mozilla.org/en-US/kb/Clear%20Recent%20History Opera: http://www.opera.com/browser/tutorials/security/privacy Safari: http://support.apple.com/kb/PH5042   Kontaktinfo ja lisateabe saamine Veebilehe haldaja ja isikuandmete vastutav töötleja on Erkki Tuisk, asukohaga Laki tn 5 10621 Tallinn, Eesti. Kui Teil on küsimusi või ettepanekuid, võtke ühendust telefonil (+372) 503 3251 või e-posti aadressil erkki.tuisk@sma.ee.   Kolmandate osapoolte kontaktandmed on kättesaadavad nende veebilehtedelt.   Me võime küpsiste kasutamise põhimõtteid muuta ilma ette teatamata. Lehekülje all olev kuupäev annab märku, millal on viimati põhimõtteid uuendatud. Kõik muudatused jõustuvad koheselt, kui küpsiste kasutamise põhimõtteid on uuendatud veebilehel.   14.01.2022