“TORK”

Lembit Andres Tork
Eesti Arhitektide Liit, volitatud arhitekt tase 7, mai 2005.

Lembit sündis 1959. aasta 4. juunil Aucklandis, Uus-Meremaal. Tema perekond kolis 1965. aastal Kanadasse, kus Lembit lõpetas 1984. aasta juunis Toronto Ülikooli, saades bakalaureuse kraadi arhitektuuri erialal.
Lembit töötas 12 aastat Kanadas, millest viimasel viiel aastal oli ta vanemarhitekt arhitektuuribüroos NORR, mis on oma 250 töötajaga Kanada üks suurimaid arhitektuuri ja projekteerimisettevõtteid.
Lembitul on varasem kogemus nii kinode, pankade, valitsushoonete, lennujaamade, hotellide, kohtuhoonete, pilvelõhkujate kui ka kontori ja haridusasutuste arhitektina.

Viimased kolm projekti, milles Lembit Tork osales nii NORR arhitektina kui ka sisekujundajana olid:
– Dubai Riiklik Pank Araabia Ühendemiraatides
– Simcoe Place büroohoone/ hotell/ meelelahutuskeskus Torontos koos arhitekt Carlos Ottiga
– 1000 töötajaga Ontario Põllumajandus ja toiduainete ministeeriumi peakontor Guelphis vanemarhitektina koos kaaspartneriga David Jansen

1996. aastal veetis Lembit 10 kuud mööda maailma reisides ning 1997.aastal tuli ta Eestisse. 1999 rajas Lembit koos Vahur Sova ja Aita Teigariga büroo Teigar.Tork.Sova. Arhitektid OÜ.
2004. aastal lõi ta ettevõtte Tork Arhitektid OÜ, mis keskendub peamiselt integreeritud arhitektuurile, interjöörile ja tehnoloogilistele lahendustele: kõrge kvaliteediga elamutele, korteritele, büroodele ja segakasutusega hoonetele ja linna ja alamüksuste planeeringule.

2006. aastal võitis Lembit „Parim ajalooline interjöör 2006” aastapreemia Koger & Partnerid büroo eest Fahle Majas.
Lembit on abielus ja elab Tallinnas koos Kristi Tork-Sarapuuga ning nad kasvatavad kahte last – Elle-Viivet ja Kaarel Davidit.

Lembit räägib puhtalt eesti ja inglise keelt.

 

Lembit Tork on Sirkel & Malli peaarhitekt, kes vaatab üle ja kinnitab kõik meie arhitektuursed projektid. 

 Sünergia

Nimetagu seda siis „sünkroonsuseks“ või lihtsalt heaks ajastuseks, aga ca 272 emaili tagasi, sain kutse panustada peaarhitektina Sirkel & Mall OÜ uuendatud tuleviku visioonis. Pärast sisukaid läbirääkimisi nõustusin. Mind intrigeeris kolm aspekti. 

Esimene neist on minu roll arendada arhitektuuri tiimi ja viia arhitektuursed lahendused „järgmisele tasandile“ nii funktsionaalsuses kui esteetilises mõttes. Eesmärgiks on võita olulisi kliente ning teha järjest mitmekülgsemaid ja väljakutsuvamaid projekte. Hindan seda just mulle sobivaks väljakutseks, sest olen  töötanud 5 aastat ühes Kanada suurimas ülemaailmses „kõik teenused ühe katuse alt“ arhitektuuri- ja inseneribüroos (250 inimest) ja saanud sealt suurepärase kogemuse.

Teine oluline aspekt on SMA eesmärk suurendada projekteerimis- ja konsulteerimisteenuse eksporti, peamiselt Põhjamaadesse. See haakub mu huviga industrialiseeritud ehitusviiside vastu – moodulitest ja elementidest moodustatud hoonete näol – milles Eesti juba mängib Euroopas juhtivat rolli eriti puidusektoris. Tuleks lisada  kõrghoonestus, mis on näidanud viimastel aastatel globaalselt plahvatuslikku kasvu, sest konstruktiivne puit on tuleviku materjal, tänu keskkonna sõbralikkusele, jätkusuutlikkusele ja kogu elutsükli madalale maksumusele. Toon Sirkel & Mall’i Eesti esimeste CLT kortermajade kujundamise kogemuse.

Kolmandaks, mind köidab SMA ambitsioonikus ja potentsiaal, sh. ammune BIM-i rakendamine ja Eesti Digitaal Ehitusklastri eestvedamine. Oluliseks pean SMA geniaalset juhtimise stiili – mida näen esmakordselt. Võtmeaspektiks on „partnerlus“ viisil, mis ei ole vaid tavaline helge loosung. Selle taga on kõva teooria, loogika ja 15 aasta jooksul välja arenenud praktika. See ei ole ärisaladus, sest iva on peenhäälestamises.

Uuenduslik kontseptsioon on järgmine: meeskonna liige on iseotsustav koostööpartner, võimalikult vaba ja vastutav nö „freelancer“. Juhtkond ei dikteeri, vaid on tugiüksus. Klienti suhtutakse kui partnerisse, keda kaasatakse protsessi maksimaalse läbipaistvusega. Need aspektid on omavahel holistiliselt seotud. Tervik on ainult nii tugev kui nõrgim lüli. Eesmärgiks  on tootlikkuse ja kvaliteedi kasv ning eriti toodangu eest otsese ja võimendatud vastutuse võtmine. Peale pooleaastast kogemust Sirkel & Mallis, selgitan kuidas see kontseptsioon igapäevaselt toimib.

Esiteks, firmasiseselt moodustatakse igaks projektiks tiimid, mille siseselt lepitakse ise kokku vajalikud liikmed ning projektiks kuluv aeg ja maksumus. Tiimiliikmed on vabatahtlikud ja vastutavad üksteise eest, sest õnnestumise puhul jagatakse tiimikasum boonustena.  See ei ole tavaline „9st 5ni“ lähenemine, aga ei tähenda ka järjestikke väsitavaid (ebaproduktiivseid) lisatunde. Ehk tiimid on isereguleeruvad – kolleegid otsustavad ise, omavahel, mitte juhid ei dikteeri, kes kellega töötab ja millistel tingimustel.

Teiseks huvitavaks näiteks toon esile enda kaasamise SMA meeskonda. Vastavalt vajadustele ja võimalustele tegutsen paralleelselt nii SMA üha arenevate projektide kui omanimelise arhitektuuribüroo projektidega. See ei ole kogemata. Seda lubab SMA „DNA“-sse sissekodeeritud erinevate koostöö viiside omapära, mille ideeks on tulla vastu indiviidide ja situatsioonide omapärale. Tegemist on futuristliku töötegemise kultuuri viljelemisega, mis võtab arvesse paindlikke töötunde ja muud huvitavat, eesmärgiks haarata kaasa järjest enam  vastutavaid osalejaid ühistes ettevõtmistes.

Kogu ärimudel, mis koosneb juhtimise ja tegutsemise struktuurist, on „tektooniline nihe“ edasi traditsionaalsematest. Eesmärgiks on siduda arhitektuuri- ja inseneribüroo eripärad selliselt, et ei tekiks osakondadesse kapseldumist ja toimiks loov ideedevahetus. Mitmed innovatsioonid kokku on aluseks maailmatasemel ettevõtte ülesehitamiseks. See ongi intrigeeriv!

Kodu neljal tasapinnal, Laagri, Tallinn

Kolmekorruseline eramu, Tabasalu, Tallinn

Toronto Eesti maja arendusprojekt

Kortermaja hoonestusettepanek, Costa Del Sol, Hispaania

Toome puiestee, Nõmme

Roheküla passiivelurajoon, "Modular"

Kooli tänav, kortermajad

Mereäärne korterelamu, Haapsalu

Linnuvaatlustorn Eesti läänerannikul

Raua tänava kortermaja, Tallinn

Sambliku tänava eramu, Tallinn